W jaki sposób sporty walki pomagają ćwiczyć charakter?

Chyba każdy z nas zna bohaterów filmowych, którzy – oprócz doskonałej formy fizycznej – charakteryzowali się również zaskakująco silnym, wręcz niezłomnym charakterem. Co sprawia, że zawodnicy sportów walki – i niekoniecznie chodzi tutaj o bohaterów filmowych – mają tak silny charakter, że nic, nawet trudne wydarzenia życiowe, nie są w stanie ich złamać?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że pierwsze walki są ogromnie stresujące. Brak doświadczenia sprawia, że zawodnik nie czuje się pewnie – nie ma pojęcia, w którym momencie przeciwnik go zaatakuje, a w efekcie takie walki są dla niego bardzo trudne. Z czasem nabiera doświadczenia i staje się coraz twardszy – starania przeciwnika przestają robić na nim wrażenie, ponieważ przeżył już dużo walk. Z tego powodu zawodnicy mają tak silny charakter – inni nie robią na nich wrażenia, nawet jeśli są bardzo silni i wysportowani.

Nieprzewidywalność to jeden z czynników, które mają wpływ na charakter zawodnika. Bardzo ważne jest to, że wynik walki nigdy nie jest do końca pewien. Oprócz tego wpływ na kształtowanie charakteru mają również treningi – codzienne, wielogodzinne ćwiczenia sprawiają, że zawodnik każdego dnia musi pokonywać swoje ograniczenia. Nie ma tutaj miejsca na słabości czy lenistwo – po prostu musi wstać z łóżka skoro świt i udać się na trening.

Oczywiście od indywidualnego charakteru każdego osoby zależy to, jak będzie się zachowywać. Bez wątpienia jednak można wyróżnić kilka czynników, które sprawiają, że zawodnicy sportów walki mają tak niewiarygodnie silny charakter.