Sporty walki – jak się odżywiać?

Jak powinny odżywiać się osoby, które trenują sporty walki? To, jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta, zależy między innymi od etapu rozwoju, na jakim znajduje się dany zawodnik. Osoby początkujące będą miały o wiele mniejsze zapotrzebowanie na białko – często wystarczą im proste odżywki białkowe, natomiast wieloletnie zawodnicy nie obejdą się bez suplementów, takich jak aminokwasy. Dieta również musi się różnić. Niemniej jednak istnieje kilka punktów wspólnych, które powinny łączyć dietę każdej osoby, które regularnie trenuje sporty walki i – co niezwykle ważne – chce osiągać na tym polu spektakularne sukcesy.

Podstawą prawidłowo zbilansowanej diety jest wyliczenie dokładnego zapotrzebowania na poszczególne składniki. Przekroczenie zapotrzebowania na białko może doprowadzić do problemów trawiennych czy chorób nerek, a zbyt duża podaż tłuszczów i węglowodanów prowadzi do zwiększenia masy ciała, co z kolei uniemożliwi zgrabną walkę. Bardzo istotne jest również to, że nie należy dopuścić do niedoborów – dotyczy to w szczególności niedoborów witamin, minerałów, a także aminokwasów.

Posiłki powinny być jak najbardziej zróżnicowane – należy jeść minimum pięć razy dziennie, najlepiej średniej wielkości porcje. Jedynie posiłek po treningu powinien być większy, z uwagi na otwarte okno anaboliczne. Oprócz tego należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów – minimum 3 litry wody mineralnej dziennie zapewnią zdrowe nawodnienie organizmu.