Jak zwiększyć swoją wytrzymałość treningową?

Wystarczy jeden rzut oka na zawodników, którzy trenują sporty walki, aby uświadomić sobie, że muszą oni posiadać kilka cech. Przede wszystkim każdy, kto trenuje sporty walki, musi być bardzo zwinny – dzięki temu może z łatwością unikać ciosów przeciwników, a jednocześnie zadawać ciosy w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie ich przewidzieć. Bardzo ważna jest również siła fizyczna – mięśnie muszą być w stanie zadawać naprawdę silne ciosy, które będą w stanie unieszkodliwić przeciwnika. Kolejną ważną cechą jest wytrzymałość treningowa – dzięki niej zawodnik jest w stanie wytrzymać wiele rund, podczas których musi przyjąć ogromną liczbę ciosów.

W jaki sposób zwiększyć swoją wytrzymałość treningową? Składa się na nią kilka czynników:

  • odpowiednia ilość snu
  • prawidłowo zbilansowana dieta
  • regularne treningi
  • odpowiednia suplementacja

Jeśli chodzi o odpowiednią ilość snu, w przypadku niektórych zawodników może to być nawet 8 lub 9 godzin dziennie. W przypadku innych może wystarczyć 5 lub 6 godzin – ważne jest jednak to, aby pamiętać, że podczas walki zmęczenie może być największym przeciwnikiem.

Kolejna rzecz to oczywiście prawidłowo zbilansowana dieta. Powinna ona być bogata w makroskładniki – białko, tłuszcze i węglowodany, a także w witaminy i minerały. Wszelkie niedobory mogą w fatalny sposób odbić się na formie zawodnika, a w efekcie – na wynikach walki.

Bardzo istotnym elementem są regularne treningi. Zawodowcy w dziedzinie sportów walki potrafią trenować nawet kilka razy dziennie – często rano i wieczorem, i to przez siedem dni w tygodniu. Dzięki temu mają dobrze wyćwiczone ciało, które doskonale radzi sobie podczas walki – nawet najtwardszy przeciwnik nie jest w stanie poradzić sobie z zawodnikiem, dla którego podstawą są regularne treningi.

Niezbędna jest także odpowiednia suplementacja. Podstawą powinny być oczywiście odżywki białkowe, BCAA, aminokwasy, a także glutamina. Dodatkowo warto sięgnąć po boostery testosteronu – zwiększają one wytrzymałość organizmu, siłę fizyczną, a jednocześnie zmniejszają podatność na kontuzje.